Polecamy:

Przeczytaj!
Orhan Pamuk „Biały zamek”
Uwodzicielska, baśniowa opowieść o ludzkiej naturze.
XVII wiek. Młody, wykształcony Wenecjanin zostaje pojmany przez Turków i uprowadzony do Stambułu. Tam staje się niewolnikiem doradcy sułtana, Hodży. Zawładnięty myślą o przywróceniu osmańskiemu dawnej świetności, Hodża zmusza swego poddanego, aby ten przekazał mu całą posiadaną przez siebie wiedzę.
Wspólnie obmyślają machinę wojenną dla sułtana i tak rozpoczyna się ich wieloletnia przygoda. Wraz z upływem lat coraz trudniej ich odróżnić, nie tylko ze względu na niepokojąco bliźniaczą powierzchowność, ale również poglądy i sposób myślenia. W kulminacyjnym momencie oblężenia białego zamku dochodzi do wydarzeń, które mogą, ale nie muszą okazać się prawdziwe…
Polecam także inne książki – bestsellery tego laureata literackiej Nagrody Nobla 2006:
„Dom ciszy”, „Nazywam się czerwień”, „Nowe życie”, „Stambuł”, „Śnieg”.

Obejrzyj!
Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z wielokulturowością, polecam film „Exils” traktujący o tożsamości kulturowej.
Zano i Naime wyruszają w podróż do Algierii – kraju swoich przodków. Ich droga wiedzie przez Francję, Hiszpanię i Maroko. Podczas podróży spotykają ludzi, którzy tak jak oni, poszukują dla siebie miejsca.
Jeśli lubisz ciekawe i niepowtarzalne ujęcia oraz nowatorską realizację zamiast nachalnej promocji, zobacz film I. Wyrypajewa „Tlen”. Jest to filmowa wersja sztuki jednego z najpopularniejszych rosyjskich dramaturgów współczesnych. Obraz ten to raczej teledysk niż film fabularny, częściowo animowany, stylizowany na interaktywną stronę internetową, a w warstwie treści silnie metafizyczny. Miłej zabawy estetyką!